Rasy kotów

Dobre strony

Koty brytyjskie krótkowłose (brytyjczyki)

Koty brytyjskie krótkowłose za przodków mają koty przywiezione do Galii przez Rzymian, którzy sprowadzili je z Egiptu. Praca hodowlana nad rasą rozpoczęła się w XIXw., kot brytyjski został zaprezentowany na pierwszej wystawie kociej w Londynie w 1871r.

kot brytyjski krótkowłosy liliowyPo II wojnie światowej konieczne stało się zasilenie puli genetycznej brytyjczyków przez krzyżowanie z kotami perskimi. Od tamtej pory koty brytyjskie mają charakterystyczną, mocną budowę i gęsty, choć krótki włos.

Koty tej rasy są uznane przez wszystkie kluby felinologiczne na świecie i występują we wszystkich barwnych odmianach: jednolitych, szylkretowych, umaszczeniach, w których podstawa włosa jest odbarwiona, dwukolorowych z białymi plamami oraz tabby; najpopularniejsze są jednak odmiany jednolite – lila, niebieski. 

Budowa brytyjczyków jest mocna i zwarta, z charakterystyczną okrągłą, masywną głową, pnymi policzkami i dużymi, okrągłymi oczami. Kocięta powoli osiągają budowę kota dorosłego, ale hodowla tych kotów nie jest kłopotliwa; ich charakter jest zrównoważony, mają też dużą zdolność adaptacji do warunków otoczenia. Coraz większą popularność zyskują brytyjczyki głównie dzięki swojemu misiowatemu wyglądowi oraz spokojnemu charakterowi